Facebook

środa, 12 listopada 2014

Przewidywanie


Rodzic jest w stanie wytrzymać bardzo wiele: niespanie przez kilka lat z rzędu, podgryzanie, szczypanie i tym podobne przyjemne chwile. A wszystko to dla tych cudownych małych stworzeń które do życia powołał.
Jak wiadomo dzieci rodzą się bez instrukcji obsługi, dlatego każdy radzi sobie jak może.. Przewidywanie to umiejętność która przyda się od pierwszych dni posiadania małego człowieka. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapobiec przeróżnym nieszczęściom, ale także nieraz zmusza nas ono do wykonywania czynności z których nie jesteśmy do końca dumni. A wszystko po to żeby uniknąć bijącego po uszach pisku i wrzasku naszej pociechy, żeby zachować względny spokój w ciągu dnia.

A oto trzy przykłady rzeczy które przeciętny rodzic za pomocą umiejętności przewidywania może zrobić:

• Zabieramy dzieciaczki na spacer. Wspaniała zabawa trwa w najlepsze już kolejną godzinę ale dobrze byłoby już wrócić do domu, w końcu obiad sam się nie zrobi. 
Przewidujemy że poinformowanie pociechy spowoduje wybuch wulkanu łez dlatego czekamy jeszcze chwilę i w odpowiednim momencie gdy np. kolega z placu zabaw wyciąga soczek, chrupki czy lizaka a naszemu malcowi na ten widok świecą się oczy, pytamy jak gdyby nigdy nic czy ma na to ochotę, odpowiedź twierdząca daje nadzieję, że się uda. I w ten sposób, delikatnie przekupując malucha możemy spokojnie z uśmiechem na ustach wrócić do domu.

• Nasz malec najchętniej towarzyszyłby nam w każdej czynności którą wykonujemy, my natomiast nie zawsze mamy na to ochotę. Dajmy na to, że masz pilną potrzebę fizjologiczną. Bawiąc się z dzieckiem informujesz je w jakim celu się oddalasz. Ono pędzi za Tobą, Ty wiesz że tym razem musisz na osobności. Przewidujesz że zamknięcie dziecku drzwi przed nosem zakłóci spokój dnia, a spazmów pod drzwiami ochoty słuchać nie masz. Decydujesz się odczekać, może dziecko zapomni. Ale szanse są nikłe. One nie zapominają! Dlatego dla odwrócenia uwagi na przykład włączasz bajkę, przez chwilę oglądacie razem, następnie widząc że dziecko na Ciebie nie patrzy oddalasz się niezauważony i w spokoju spełniasz potrzebę.  Odwrócenie uwagi pomaga także w sytuacjach gdy dziecko wie, że rodzic ma wyjść z domu ale ciężko przeżywa pożegnania przy drzwiach.

• Dzwoni telefon, a my wiemy, że nasze maleństwo ma niezwykle ważne informacje do przekazania każdemu dzwoniącemu. Dlatego mając do wyboru nie odbierać i mieć spokój lub odebrać i być świadkiem eksplozji Etny wybieramy opcję pierwszą.
Czasem zdarza się jednak, że gdy na telefonie widnieje nazwisko kogoś nam bliskiego a my mamy nieodpartą ochotę na rozmowę, odbieramy telefon, klikamy opcję głośnik i dajemy do ręki dziecku po czym biegamy za nim po całym domu w celu chociaż chwilowej rozmowy z kimś w przybliżonym wieku do naszego.Bartek natomiast jest mistrzem ukojenia bólu egzystencjalnego Naszego syna zawsze i wszędzie. Więc jeżeli umiejętność przewidywania zawiedzie, bądź  nasze sztuczki zawiodą, dobrze jest mieć przy sobie takiego Tatę.
Prześlij komentarz